Brīvības piemineklis - latviešu nacionālā vērtība

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 17. novembris 2015 14:22
2009

Brīvības piemineklis ir latviešu brīvības, vienotības un spēka simbols. Tas tika izveidots par tautas ziedojumiem Brīvības cīņās kritušo piemiņai. Kopā tika saziedoti aptuveni 3 milj. latu, no kuriem pieminekļa izveidei tika iztērēti 2.4 milj. latu, bet atlikusī daļa tika novirzīta Brāļu kapiem. Valsts prezidents Alberts Kviesis pieminekli svinīgi atklāja 1935. gada 18. novembrī.

Brīvības cīņās kritušo piemiņai veltīta pieminekļa izveidi apsprieda jau 20.gs. 20.-to gadu sākumā. Tika rīkoti vairāki konkursi, bet to rezultāti katru reizi kādu neapmierināja un tika apstrīdēti. Visbeidzot 1931. gada 18. novembrī tika nolemts veidot pieminekli pēc tēlnieka Kārļa Zāles projekta Mirdzi kā zvaigzne!, pieaicinot projekta realizēšanai arhitektu Ernestu Štālbergu. Kārlis Zāle par savu autordarbu un ieguldīto darbu pieminekļa būvniecībā 4 gadu laikā saņēma 100 000 latu honorāru.

Brīvības pieminekļa celtniecībai tika izvēlēta vieta, kurā agrāk atradās nozīmīgs pilsētas piemineklis - Pētera I bronzas statuja.

Pieminekļa kopējais augstums ir 42,7 m. Tā kompozicionālās skulpūras un bareljefi izkārtoti 4 līmeņos. 56 skulptūras sakārtotas 13 Latvijas vēsturi un kultūru attēlojošās grupās.

Pamata līmenis simbolizē tautas darba tikumu, garīgo spēku un tieksmi pēc neatkarības. Pieminekļa malās ir 2 bareljefi - Latvju strēlnieki un Latvju tauta - dziedātāja. Pieminekļa pamatni veido Somijas sarkanā granīta bloki, to rotā 4 skulptūru grupas ar 3 skulptūrām katrā grupā, kas atrodas ieapaļās nišās bloka stūros - Tēvzemes sargi (senlatviešu karavīri), Darbs (zvejnieks, amatnieks un zemnieks ar ozollapām rotātu izkapti rokās), Gara dzīves veidotāji un Māte - ģimenes sargātāja (māte ar diviem bērniem).

Bloka malas klāj Itālijas travertīna paneļi. Uz viena no tiem pieminekļa priekšējā daļā ir iekalts Kārļa Skalbes veltījums Tēvzemei un brīvībai. Uz sānu paneļiem ir 2 bareljefi - 1905. gads un Cīņa pret bermontiešiem uz Dzelzs tilta.

Augstāk ir izvietots pelēkā granīta bloks, kuru aptver 4 skulptūru grupas, kas simbolizē tautas ideālus un vēlmi pēc brīvības - Latvijas tēls (gatavība sargāt dzimteni), Lāčplēsis (cīņa pret naidīgām varām), Važu rāvēji (spēja saraut verdzības važas) un Vaidelotis (gara spēks).

Virs šīs skulptūru grupas atrodas 19 m augsts travertīna obelisks, kura priekšējā un aizmugurējā viduslīnijā ir izveidota stikla josla.

Obeliska galā ir 9 m augsts Brīvības tēls, kuru no vara izkala zviedru tēlnieka Ragnara Mīrsmēdena darbnīcā Stokholmā. Brīvības tēls ir jauna sieviete, kura tur rokās 3 apzeltītas zvaigznes, kas simbolizē brīvību un Latvijas vēsturiskos novadus. Pieminekļa zvaigznes izkala metālmākslinieki Arnolds Naika un Jānis Zibens.

Brīvības pieminekli apsargā Goda sardze - Nacionālo Bruņoto spēku Štāba bataljona Goda sardzes rota. Kareivjiem jābūt ar labu veselību, fizisko un emocionālo izturību. Goda sardze sargā pieminekli katru dienu no 9-18:00, izņemot gadījumus, kad ir īpaši nelabvēlīgi laika apstākļi.

Goda sardze ir apsargājusi Brīvības pieminekli jau kopš tā atklāšanas brīža. Padomju okupācijas laikā Goda sardze tika noņemta (atjaunota 1992. gada 11. novembrī). Tika aizliegta ziedu nolikšana un pulcēšanās pie šī pieminekļa. Pastāvēja draudi par pieminekļa nojaukšanu. Bet, baidoties no latviešu tautas neapmierinātības un pateicoties latviešu nacionālo vērtību sargātāju pārliecināšanas spējām, piemineklis palika neskarts. Tā vietā tika izvērsta padomju propoganda. Bija stāsti par to, ka, piemēram, 3 zvaigznes simbolizē Baltijas padomju republikas, kuras tur savās gādīgajās rokās Māte Krievija.

Sākoties latviešu atmodas kustībai, Brīvības piemineklis kļuva par centrālo pulcēšanās vietu - latviešiem svarīgu notikumu godināšanai un svētku svinēšanai.

Lai skaisti Latvijas svētki!

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
pece 18. novembris 2015 09:18

Vakar ar bērniem spēlējām spēli Latvija un viens no jautājumiem bija "Kas ir brīvības pieminekļa teksta autors?"
Nācās atzīties, ka es to nezināju.