Brīvdienas tuvojas - izbaudi dabas krāšņumu dabas takās aizsargājamās teritorijās

pece
pece 24. septembris 2010 10:13
884

Vislabāk rudens krāšņumu var izbaudīt tieši aizsargājamās dabas teritorijās, kas sevī glabā daudzveidīgas un neskartas dabas vērtības.

 


Krietni mērenākas gaisa temperatūras salīdzinājumā ar vasaru, košas krāsas visapkārt, mazāk tūristu – tās ir tikai dažas no priekšrocībām, ko iegūsiet, dodoties pārgājienā/ekskursijā rudenī. Dabas aizsardzības pārvalde aicina doties dabā un šajā gadalaikā apskatīt kādu vēl neredzētu objektu vai citās krāsās ieraudzīt sen zināmu dabas teritoriju.

 

Ziemeļvidzemē neaizmirstamus, plašus skatus varēs baudīt dabas liegumā „Korneti – Peļļi”, Latvijas un Igaunijas pierobežā – Veclaicenes pagastā. Šī apkārtne ir bagāta arī ar kultūras un dabas pieminekļiem – Drusku pilskalns, Zenģu un Tilmaņu senkapi, Māras pēda, Naudas akmens, Dzenīšu dižvītols u.c. Rudenīgi krāšņu skatu ieraudzīsiet Augstrozes Lielezerā, vērojot ainavu no Augstrozes pilskalna, Umurgas pagastā. Rudens migrācijas laikā uz atpūtu nolaidušies iespaidīgie gājputnu bari priecēs putnu vērotājus Sedas purvā. Ejot pa dabas liegumā ierīkoto taku, ja paveiksies un uzvedīsieties klusu, ieraudzīsiet simtiem migrējošu zosu, ziemeļu un mazo gulbju un arī dzērvju. Savukārt Burtniekos aicinām izstaigāt jauno dabas taku, kur varēsiet skatīt Burtnieku smilšakmens atsegumus.

 

Gaujas nacionālajā parkā krāšņo rudens lapu skaistumu vislabāk var baudīt Gaujas senielejā – doties pastaigās Gūtmaņalas apkārtnē, pa pakāpieniem vai Serpentīna ceļu uzkāpt līdz senatnīgajai Krimuldai vai izbraukt apļveida velomaršrutu, kurš ved gar Gauju (tā sākums atrodas netālu no Gūtmaņalas Apmeklētāju centra). Ainaviskās takas pa gravu nogāzēm un upju ielejām Siguldas, Gūtmaņalas, Līgatnes un Zvārtes ieža apkārtnē ir īsti piemērotas pastaigu un nūjošanas cienītājiem. Piemērotu nūjošanas inventāru var iznomāt vai iegādāties Gaujas nacionālā parka Apmeklētāju centrā pie Gūtmaņalas vai Līgatnes dabas takās. Apmeklētāju centros var arī iegādāties darbinieku sagatavotās maršrutu shēmas un aprakstus dažādu garumu pārgājieniem iepriekšminētajās vietās. Vairāk informācijas par atpūtas iespējām Gaujas nacionālajā parkā – Apmeklētāju centrs Siguldā, Baznīcas ielā 7, ac@daba.gov.lv, tālr. 67146824.

 

Rāznas nacionālajā parkā iespējams apskatīt Rāznas ezeru ar tā apkārtnē sagulušajiem pauguriem, uzkāpt rudens krāsās ietērptajā Mākoņkalnā vai Lielajā Liepukalnā, novērtēt zīļu birumu dižajā Piloru ozolu audzē Ežezera krastā, sajust senatnes elpu Stalidzānu pilskalnā vai Grumušku meža takā. Andrupenes purva takā izdosies sajust mazo priežu skujās un bērzu lapās ieķērušos purva vaivariņu smaržu. Turpat takas malā, gaidot kādu kukaini, snauduļo rasenes un lapas iekrāso vērtīgais ārstniecības augs – purva vārnkāja.

 

Daugavas ieleja Slutišķu tuvumā ir vieta, kuru vērts apmeklēt visu gadu, taču sevišķi iesakām to darīt rudenī, kad koku lapas iekrāso sarkani, dzelteni un rūsgani toņi, kas spoguļojas Daugavas ūdeņos. Dabas parkā „Daugavas loki” iespējams izstaigāt Markovas, Dinaburgas un Adamovas dabas takas, no Priedaines skatu torņa palūkoties uz rudens krāsās ietērpto Krāslavu, bet Juzefovas parkā iepazīt dendroloģisko stādījumu rudenīgās pārvērtības. Izbaudīt rudens klātbūtni mežā var, pastaigājoties aizsargājamo ainavu apvidū „Nīcgaļu meži”. Teritorijā apskatāms Nīcgales lielais akmens, kas ir dižākais Latvijā, un tā viegli pieejama, braucot ar automašīnu.

 

Ja vēlaties ielūkoties ūdeņos, dodaties Aglonas virzienā, lai izbaudītu Cirīša ezera vilinājumu vai Čertoka (Velnezera) noslēpumainību. Meža atspīdums ezeros dubulto apkārtnes skaistumu, jo rudens toņi piedod īpašu nokrāsu. Dabas parkā „Cirīša ezers” Upursalā ierīkotā dabas taka aizvedīs līdz senajam Upurkalnam un romatiskajam Mīlestības kalniņam, apmetīs līkumu ap cienījama vecuma ozolu un apvīs slaidu loku nosūnojušam akmenim.

 

Ķemeru nacionālā parka apmeklētāji rudens sajūtu meklējumos var doties pastaigā pa Slokas ezera pastaigu taku vai Melnalkšņa dumbrāja laipu – iepazīstot pārmitros mežus. Sportiskāku aktivitāšu cienītājiem piemērota būs dabas izziņas un nūjošanas taka pie Valguma ezera. Savukārt, putnu vērotāji var doties uz Kaņiera ezera putnu vērošanas torni, kur rudens mēnešos vislabāk pamanāma putnu migrācija – ezeru par atpūtas un barošanās vietu izvēlas tūkstošiem caurceļojošo ūdensputnu. Dunduru pļavās atjaunotās Slampes upītes krastos ir iespējams vērot lielos zālēdājus – taurgovis un savvaļas zirgus. Apmeklētāju ērtībai pie Dunduru pļavām ir ierīkots automašīnu stāvlaukums, uzbūvēts skatu tornis un izvietoti informācijas stendi. Vairāk informācijas par atpūtas iespējām Ķemeru nacionālajā parkā – Informācijas centrs „Meža mājā”, kas darbosies līdz oktobrim, tālr. 67146824.

 

Dabas aizsardzības pārvalde aicina vērot rudens norises aizsargājamās dabas teritorijās, jo tās ir vietas, kur cilvēkam rast mieru un harmoniju ar dabas vidi, atceroties, ka dabas pasaule ir trausla un saudzējama arī rudens sezonā.

 

Vairāk ideju: http://www.daba.gov.lv 

 

Ieskatam pastaiga pa ķemeru tīreļa purvu:

{fotoblog:429}

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
mazaa raganina 24. septembris 2010 11:32

Juhuuu,es rīt agri no rīta braukšu baudīt Lietuvas mežu un dubļu burvību - offroad sacensības močiem.
Jauku visām un visiem nedēļas nogali.