Bovarī kundze

Linduchy
Linduchy 6. novembris 2015 11:36
1534

Saņemot iespēju doties uz Dailes teātra izrādi "Bovarī kundze", biju ļoti priecīga. Ar nepacietību gaidīju izrādes sākumu, jo Gustava Flobēra 1856. gadā sarakstītais romāns "Bovarī kundze" tiek uzskatīts par pasaules literatūras šedevru. Prātā jau biju iztēlojusies, cik jutekliska, skaista un skumja varētu būt šī izrāde.

Stāsts ir par dzīvi provincē, kur ārsts Šarls Bovarī, ar sirdi un dvēseli veicot savus pienākumus, iemīlas apburošajā Emmā un apprec to. Jauno sievu nomāc un garlaiko provinciālā dzīve. Neskatoties uz Šarla Bovarī ārsta prakses ienākumu limitiem, Emma dzīvo ar plašu vērienu, nerēķinoties ar vīramātes pārmetumiem un apkārtējo tenkām. Viņa pasūta modīgākos tērpus un greznus mājas interjera priekšmetus, iedzīvojoties pamatīgos parādos. Emma aizrautīgi lasa mīlas stāstu grāmatas, bet saprot, ka viņas vīrs nespēj sniegt kāroto. Cīnoties ar garlaicību un vienmuļību, Emma Bovarī ielaižas grēcīgos sakaros, lai piepildītu savu emocionālo pasauli.

Lai arī neesmu lasījusi Gistava Flobēra sarakstīto romānu, pēc izrādes noskatīšanās man radās vēlme to izlasīt, lai izbaudītu stāstu, jo, diemžēl, bet režisora Rolanda Atkočūna teātra uzvedums nesniedza estētisku baudījumu manai dvēselei.

Teātra izrādes limitētajā laikā šis apjomīgais stāsts tika saspiests, lai parādītu iespējami daudz. Man atsevišķi momenti likās nevajadzīgi izstiepti, bet skaistākie brīži, kurus tiešām būtu bijis vērts vairāk apspēlēt, palika nepiepildīti.

Vairāki izrādes momenti likās tam laikmetam īpatnēji - dzimumakti publiskās vietās. Vismaz izrādes laikā radās iespaids, ka tie notiek publiski.

Līdz galam neizpratu režisora domu gājienu Emmas dzemdību epizodē - likās jokaini, ka turpinās sarunas ar cilvēkiem, Emmai guļot uz galda un dzemdējot bērnu. Tā kā aktieri bija izvietoti skatuves citā līmenī, tad nopratu, ka viņi vēroja dzemdības pa logu un turpināja sarunu? Šis tiešām bija mulsinošs moments. Kaut kāds ekshibicionisms, nudien.

Izrāde bija vizuāli skaista un skumja. Nevarētu teikt, ka slikta, tomēr brīžiem nevajadzīgi izstiepta, bet brīžiem nepiepildīta līdz galam, ar mazuma piegaršu. Nespēju sajūsmā teikt, ka noteikti būtu vērts noskatīties. Diemžēl, bet ne. Lai arī atzinīgi novērtēju scenogrāfiju, skatuves daudzlīmeņu noformējums un aktieru tērpi bija lieliski. Izrādes tapšanā iesaistītie mākslinieki bija pacentušies godam.

Režisors - Rolands Atkočūns (Lietuva)

Scenogrāfs - Mārtiņš Vilkārsis

Horeogrāfe - Inga Raudinga

Kostīmu māksliniece - Jolanta Rimkute (Lietuva)

Mūzika - Giedrius Puskunigis (Lietuva) 

Gaismu mākslinieks - Jevgeņijs Vinogradovs (Krievija)

Video mākslinieks - Artis Dzērve

Lomās:

Kristīne Nevarauska (Emma Bovarī)
Artūrs Skrastiņš (Šarls Bovarī)
Pēteris Liepiņš (Augļotājs Lerē)
Ilze Ķuzule-Skrastiņa (Felicita)
Indra Briķe (Šarla māte)
Gints Andžāns (Leons Dipuī)
Lauris Subatnieks (Omē kungs, aptiekārs)
Juris Bartkevičs (Giljomēna kungs, notārs un padomnieks)
Artis Robežnieks (Burnizjēns, mācītājs)
Artūrs Dīcis (Žistēns, Omē kalps)
Juris Žagars (Rūdolfs Bulanžē)
Aldis Siliņš (Ipolits, leijerkastnieks)
Ērika Eglija (Ivēra kundze)
Sarmīte Rubule (Omē kundze)
Aija Dzērve (Artemīza)
Lauris Dzelzītis (Arāna kungs)
Dainis Gaidelis un Gints Grāvelis (Kreditori)
Mārtiņš Počs (Vikonts)
Artūrs Dīcis, Dainis Gaidelis, Gints Grāvelis, Edijs Zalaks, Lauris Dzelzītis, Ērika Eglija, Aija Dzērve, Sarmīte Rubule, Inga Dzintare (Pilsētiņas iedzīvotāji un karnevāla dalībnieki)

20151003100017-77745.jpg

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 10. novembris 2015 11:53 Nymph

Ooo, jāmeklē un jāskatās nost :) Paldies par info (Y)

Nymph 9. novembris 2015 12:00

Starp citu - izrādās, ka ir arī filma "Bovarī kundze", diezgan svaiga - 2014.gada. Treileri noskatījos, patika, vienīgi pasu filmu vēl nesanāca laiks noskatīties.

vecsprofils 7. novembris 2015 01:30

Skaisti! A es tießi tagad lasu ßo grāmatu.

Nymph 6. novembris 2015 11:47

Pievienojos Tavam viedoklim. Jā, scenogrāfija, manuprāt, bija tiešām izcila - daudzlīmeņu skatuves noformējums, video projekcijas (lai gan ar kreisās malas perspektīvu kaut kas nebija o.k., bet tas - sīkums); arī pārdomātie tērpi gan sieviešu, gan vīriešu lomu atveidotājiem... tomēr sižeta izklātss tiešām tāds neparasti saraustīts, tādi kā pārlecieni no momenta uz momentu lika pirmajam cēlienam vilkties kā mūžībai. Otrais minimāli bija dinamiskāks, tomēr arī tajā netrūka mulsinošu epizožu.
Aktieru sastāvs kolosāls, bet tas sniegums kaut kā nepārliecināja. Nevarauska Emmas lomu gan iznesa labi, bet šoreiz man arī īsti nepatika, ka Bovarī kunga lomai izvēlēts Skrastiņš...kaut kā nepārliecināja viņa piemērotība šai lomai, manuprāt viņam piestāv daudz sarežgītaki raksturi un sižeta līnijas par vienkārši "es Tevi mīlu no pirkstu galiņiem līdz papēžiem" un "Tu taču esi laimīga ar mani?".
Rezumē - var noskatīties, bet ne tā, ka "obligāti jāredz".