Bīstamais skaistums

Autors: Linduchy, 2017. gada 27. jūlijs, 14:37:52
Bīstamais skaistums

Kad pamanīju informāciju par indīgo augu iepazīšanas ekskursiju, nebija pat divu domu - man tur ir jābūt. Vīrs gan reizēm neizprot manu aizraušanos ar visām tām augu padarīšanām un jūsmošanu par vēsturiskām filmām, kurās tik eleganti viens otru indēja, tomēr bija ar mieru mani pavadīt šajā ekskursijā.

Jāsaka atklāti, ka mana aizraušanās ar dabas un augu izpēti ir ieprogrammēta ģenētiskajā līmenī. Mani senči ir aktīvi nodarbojušies ar dabas dziedniecību (ārstēšanu, nevis indēšanu...kaut gan, nekad neko nevar zināt 100% droši). Manā senču veidotajā dārzā aug augi, kuri ir apzināti iestādīti, lai arī nezinātājiem var izrādīties bīstami un pat nāvējoši. Indīgie augi nelielās devās un pareizās kombinācijās var tikt izmantoti dažādu slimību ārstēšanai, taču rīkošanās ar tiem prasa īpašas zināšanas un piesardzību.

Trešdienas pēcpusdienā draudīgi mākoņi aizklāja sauli. Jau likās, ka vakara pastaigu LU Botāniskajā dārzā nāksies apvienot ar lietus pilieniem, taču tas mani nespēja atturēt no došanās ceļā.

Botāniskajam dārzam vakarā piemīt īpaša noskaņa - noslēpumaina un vilinoša. Tevi ieskauj aromātu kokteilis, putnu dziesmas un krāsu karuselis. Šī ir vieta atpūtai un iedvesmai. Un, protams, šeit vienmēr var uzzināt kaut ko jaunu, interesantu un noderīgu.

Ekskursijas laikā grupas vadītāja iepazīstināja mūs ar Latvijas dabā sastopamajiem indīgajiem augiem un eksotiskiem paraugiem, kurus cilvēki mēdz ienest savā mājoklī, iespējams, nenojaušot, ka tie ir indīgi.

20170727140329-19459.jpg

Kā viens no zaļajiem un indīgajiem piemēriem, kas ir sastopams daudzos mājokļos ir dīfenbahija. Auga lapas satur oksalāta kristālus, kas, nokļūstot acīs, rīklē vai uz gļotādas, rada spēcīgu dedzinošu sajūtu. 15. gadsimtā Indijā dīfenbahijas lapu ēšana bija izplatīts soda veids vergiem. Pēc soda izciešanas vergs vairākas dienas nebija spējīgs parunāt. Šīs iedarbības dēļ augs dēvēts arī par “mēmo niedri”.

Arī oleandra ziedu skaistums ir maldinošs. Oleandram indīgas ir visas tā daļas. Turkiem esot sena tradīcija - ja sieviete uzzināja par vīra neuzticību, viņa novietoja oleandra ziedu pie ēdiena šķīvja - kā brīdinājumu, ka nākamajā reizē indīgais augs tiks iekļauts ēdiena sastāvā.

20170727140359-93537.jpg 

Latvijas dabā indīgu augu netrūkst. Lai arī daudzi no tiem tikuši un tiek apkaroti, tiem piemīt spēja izdzīvot. Lielisks piemērs ir parastā īve, kas ir viens no 4 Latvijā sastopamajiem skujkokiem. Visas īves daļas, izņemot sarkano sēklsedzi, ir indīgas. Cilvēkam var izrādīties nāvējoša arī saskarsme ar īves koka izstrādājumiem. Leģendas vēsta, ka varmācīgais Krievijas cars Ivans Bargais noindēts tieši ar īves palīdzību, nobaudot vīnu no īves koka kausa. Senākos laikos Kurzemē nevēlamas grūtniecības pātraukšanai izmantotas īves skujas, tāpēc tautā parasto īvi mēdza dēvēt arī par meitu koku.

20170727141743-65607.jpg

Latvijas pļavas, ceļmalas, krūmāji, grāvju, upju un dīķu malās bieži var atrast indīgo velnarutku un plankumaino suņustobru. Abi šie indīgie augi ir līdzīgi nekaitīgajam suņuburkšķim. Plankumaino suņustobru var atšķirt no suņuburkšķa pēc sarkanajiem plankumiem uz stumbra un īpatnējo smaku (peļu izkārnījumu smaku). Velnarutks parasti aug upju, dīķu malās un citās mitrās vietās. Atšķirams pēc neregulāri zarainā stublāja. Augam ir ar šķērssienām dalīts, resns saknenis. Saldeni smaržo pēc kaltētiem augļiem. Saindējoties ar velnarutku, nāve iestājas 1-2 stundu laikā, bet pirms tam liek upurim pamocīties ar briesmīgu vemšanu, caureju, krampjiem,  sāpēm vēderā un paralīzi. Senajā Grieķijā plankumainais velnarutks pildīja oficiālu bendes lomu. Tiek uzskatīts, ka arī izcilais filozofs Sokrāts tika noindēts ar velnarutku.

Latvijas dabā ir sastopami aptuveni 100 indīgi augi. Daudzi no tiem maldina gan cilvēkus, gan dzīvniekus ar krāšņu ziedēšanu, košu zaļumu, kārdinošām ogām vai saldi reibinošu aromātu. Botāniskā dārza ekskursiju par indīgajiem augiem varu ieteikt tām, kuras vēlētos vairāk uzzināt par dažādu augu īpašībām. Ekskursija būs interesanta un noderīga gādīgām mātēm un dzīvniekmīlēm, lai novērstu bērnu un mājdzīvnieku saindēšanos vai savlaicīgi spētu rīkoties.