Baltā galdauta svētki: padomi svinīga galda klāšanai

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 29. aprīlis 2019 12:45
3004

4. maijā Latvijā tiek svinēti Baltā galdauta svētki, atzīmējot Latvijas otro dzimšanas dienu. Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti sanākt kopā un atzīmēt šo svarīgo dienu pie skaisti klāta galda. Tas ir laiks, kad sanākt kopāģimenes locekļiem, kaimiņiem, draugiem, kolēģiem un nepazīstamiem cilvēkiem un priecāties kopā, izbaudot svētku noskaņu un gardus ēdienus.

Baltais galdauts ir Latvijas un latviešu pašapziņas un lepnuma simbols.

Galda klāšanai izmanto baltu lina galdautu. Uz baltā galdauta lieliski izcelsies gan krāsaini ēdieni, gan tautiskas dekorācijas, gan ziedi.

4. maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Tā ir īpaša diena, kad klāt galdu svinīgi un eleganti. Lai papīra salvetes paliek citiem svētkiem, bet Baltā galdauta svētku galda klāšanai izmanto auduma salvetes. Pelēkas, zaļas, brūnas, sinepju toņa vai karmīnsarkanas krāsas lina servjetes izskatīsies gan tautiski, gan gaumīgi.

Skaistākās galda dekorācijas ir atrodamas dabā.

Šobrīd dabā viss plaukst un zeļ. Izmanto šo košo un svaigo zaļumu galda dekorēšanai. Koku un krūmu zari ar smalkām un sulīgi zaļām lapiņām, ķiršu un plūmju ziedošie zari. Arī tulpes un narcises jau rotā dārzus. Izmanto ziedu kompozīcijās un galda dekorācijās maksimāli dabīgus materiālus un vietējos augus.

20180503103302-46711.jpg

Biezākas un plānākas koka ripas lieliski iederēsies Baltā galdauta svētku galda klājumā. Vari izveidot dažāda izmēra koka ripu kompozīciju, novietojot uz tām gan ziedus, gan sveces, gan ēdienus. No koka darinātu pamatni ziediem vari apsiet ar Latvijas karoglenti vai prievīti.

Svētku galda klājumā noteikti iederēsies arī sveces. Un neaizmirsti par pretodu un citu kukaiņu atbaidīšanas līdzekļiem, ja svētku galdu plāno klāt dārzā vai kaut kur dabā.

Galda klāšanai izmanto baltus vai vienkrāsainus traukus. Tautiska stila noskaņas radīšanai vari izmantot arī māla traukus. Sekcijā stāv noputējusi vecāku vai vecvecāku trauku servīze? Ir pienācis laiks to nomazgāt un celt galdā.

Un, protams, šie svētki ir patiesi piemēroti tam, lai galdā tiktu celti latviešu virtuves ēdieni – gaļas cepetis, zivis, dārzeņi, pīrāgi, plāceņi un citi deserti. Izmēģini tradicionālas receptes. Gatavo maltīti kopā ar ģimenes locekļiem. Mamma vai ome prot gatavot neaptverami gardus pīrāgus un raušus? Iemācies tos gatavot arī tu!

20180503103347-16842.jpg

Klājot svētku galdu, nav mazsvarīgs arī galda piederumu izvietojums. Svētku galda klāšana ir lielisks iemesls to apgūt un iemācīt arī saviem bērniem.

Galda klāšanas secība: sākumā uzklāj galdautu, tad uzliek šķīvjus, pēc tam galda piederumus, tad kristāla vai stikla traukus, vāzes, svečturus, salvetes, augu kompozīcijas un garšvielas.

Svinīga galda klāšanas pamatprincipi

1 cm attālumā no galda malas tiek likts paliktņa šķīvis. Uz tā liekami visi pārējie šķīvji ar ēdienu (izņemot desertu). Pirms deserta pasniegšanas paliktņa šķīvi novāc. Vairāk kā trīs šķīvji cits uz cita netiek likti. Šķīvji liekami tikai kārtībā no lielākā uz mazāko. Maizes šķīvīti liek kreisajā pusē.

Klājot galdu, piederumi liekami tādā secībā, kādā uz galda tiks pasniegti ēdieni (tuvāk šķīvim liekami piederumi pēdējā ēdiena ēšanai). Liekot galda piederumus, to gali jāpielīdzina pamatšķīvja apakšējai malai, taču var veidot arī citu galda piederumu izvietojumu – svarīgi ievērot simetriju. Galda piederumi desertam tiek likti virs pamatšķīvja. Sviesta nazis uz sviesta šķīvja ir liekams vertikāli (labajā pusē) vai horizontāli (pie augšējās malas).

Dzērienu glāzes ir liekamas labajā pusē virs naža, kas atrodas vistuvāk paliktņa šķīvim. Vairāku glāžu izvietošana:

  • horizontāli no lielākās uz mazāko virs naža, kas atrodas vistuvāk paliktņa šķīvim;
  • slīpi no lielākās uz mazāko, liekot lielāko glāzi virs naža, kas atrodas vistuvāk paliktņa šķīvim;
  • no mazākās uz lielāko, liekot lielāko glāzi virs naža, kas atrodas vistuvāk paliktņa šķīvim, bet pārējās glāzes – virs šķīvja;
  • trijstūrī – lielāko glāzi tālākajā stūrī, lai tā neaizsegtu pārējās glāzes

Noskaties video un iemācies skaisti salocīt salveti svētku galda rotāšanai.

Bildes no www.pinterest.com

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies