Ballīšu etiķete

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 14. jūlijs 2015 00:00
1432

Laiki iet uz priekšu, daudzas uzvedības pamatnormas paliek nemainīgas - salvetes uzklāšana uz ceļiem, ēšana ar aizvērtu muti, pateikšanās mājas saimniekiem par pasākumu utt., bet citas uzvedības normas tiek piemirstas vai ignorētas.

Elektroniskie ielūgumi

Vai ielūgumus uz ballīti var izsūtīt elektroniski?

Jā, var, ja vien tie nav ielūgumi uz kāzām - visu pārējo ballīšu ielūgumus droši var sūtīt draugiem elektroniski.

Etiķetes pārkāpums ir neatbildēšana uz ielūguma saņemšanu. Plāno vai neplāno doties uz pasākumu, paziņo par to, jo pasākuma rīkotāji noteikti rēķinās ar cilvēku skaitu. Ja esi apstiprinājusi savu dalību pasākumā, tad noteikti arī dodies uz to, vai arī laicīgi pabrīdini, ka tomēr nevarēsi ierasties.

Ja Tev ir neskaidrības par savu viesu ēšanas paradumiem (piemēram, veģetārā vai košera virtuve), ielūgumā vari lūgt precizēt - kādus produktus viesis nelieto uzturā.

Savukārt, ja viesis esi Tu, tad neuzspied savus ēšanas paradumus pasākuma rīkotājam, pirms Tevi nelūdz. Ja ielūgumā ir uzdots jautājums par produktiem, kurus nelieto uzturā, atbildi vari noformulēt aptuveni šādi: "Paldies par apjautāšanos! Uzturā nelietoju gaļas produktus. Ja tas nesaskan ar izvēlēto ēdienkarti, labprāt paņemšu līdz salātus." Šāda veida atbilde neaizvainos pasākuma rīkotāju.

Apavi

Vai ir pieņemami lūgt viesus noaut apavus, ienākot mājoklī?

Viss ir atkarīgs no situācijas. Ja rīko pasākumu nelielai draugu kompānijai (līdz 6 cilvēkiem), tad apavu noaušana ir pieņemama. Tādā gadījumā Tev ir jābūt viesu čībām. Vēl labāk, ja Tu savus viesus jau laicīgi pabrīdini, ka būtu vēlams paņemt līdz maiņas apavus. Nekādā gadījumā nevajadzētu pieļaut situāciju, ka Tavi viesi ballītē staigā basām kājām vai zeķēs ... ja vien tā nav smieklīgo zeķu ballīte.

Ja pasākumā ir plānots piedalīties vairāk kā 6 cilvēkiem, kā arī, ja plānots svinīgs pasākums ar attiecīgu ģērbšanās stilu, nebūtu īsti pieklājīgi lūgt viesiem noaut apavus.

Viesu dāvināts vīns

Vai ir obligāti jāatkorķē un jāpasniedz viesu dāvinātu vīnu pasākumā? 

Ja vīns tiek pasniegts kā dāvana mājas saimniekiem, tad ir brīva izvēle - pasniegt vai nepasniegt. Bet, ja ielūgumā esi lūgusi viesus ierasties ar groziņu vai alkoholu, tad šī vīna pudele noteikti ir jāatkorķē un jāpasniedz viesiem.

Ballītes attēlu publicēšana sociālajos tīklos

Vai ir pieņemami publicēt privāta pasākuma bildes sociālajos tīklos bez pasākuma rīkotāju un citu viesu atļaujas?

Pirmkārt, attēlu publicēšana ir jāsaskaņo ar pasākuma organizētājiem/mājas saimniekiem - lai viņi izlemj, cik daudz drīkst atklāt plašākai publikai. Varbūt Tev tas liksies dīvaini, bet ne visi cilvēki ir ar mieru plašākai publikai izrādīt savu mājokli un tā iekārtojumu. Ir cilvēki, kam dažādu iemeslu dēļ nepatīk fotogrāfēties, tāpēc bilžu publicēšana sociālajos tīklos bez saskaņošanas nav pieņemama. Iespējams, ka uz pasākumu netika aicināti daži no draugiem. Ja publicēsi bildes sociālajos tīklos, atzīmējot visus viesus, tas pasākuma rīkotājus var nostādīt neērtā situācijā.

Īpašas uztura prasības

Vai pasākuma rīkotājiem ir jāpielāgo ēdienkarte katram viesim, vai arī viesiem ir jābūt elastīgākiem ēdiena ziņā?

Ēdienkartes pielāgošana viesiem ir pieņemama un atbalstāma, ja namamāte zina, ka viesu vidū ir cilvēki, kas medicīnisku (alerģijas, diabēts, sirds saslimšanas u.c.), reliģisku (piemēram, musulmaņi, ebreji) vai dziļi filozofisku apsvērumu (vegāni un veģetārieši) dēļ nelieto uzturā noteiktus produktus. Bet namamātei nav obligāts pienākums pieskaņot ēdienkarti draudzenēm, kas, piemēram, ievēro diētu liekā svara samazināšanai. Šādā situācijā, kad ēdienkarte ir atkarīga no personīgajām iegribām, viesis drīkst ņemt līdz savu ēdienu.

Ja Tevi interesē vēl kādi ballīšu etiķetes noteikumi, droši jautā!

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies