Anatolijs Danilāns: Galvenais uzdevums ir dzīvot!

Linduchy
Linduchy 22. janvāris 2018 16:07
1359

Tikai retais nav dzirdējis par profesoru Anatoliju Danilānu. Profesors Anatolijs Danilāns sniedz vērtīgus padomus par veselīgu dzīvesveidu daudzu gadu garumā – kā ēst veselīgāk, kā dzīvot veselīgāk, kā uzlabot veselību, kā notievēt vai kā iegūt ideālu ķermeņa svaru.

Izdevniecības Jumava izdotajā grāmatā “Dzīvo vesels!” vienkopus ir apkopota noderīga informācija, kuru profesors Danilāns ir sniedzis daudziem preses izdevumiem 20 gadu garumā.

Veselīgs dzīvesveids ir modē. Taču mūsdienu informācijas gūzmā cilvēkam ir viegli apmulst un saprast, kas ir patiesībā veselīgs, bet kas ir reklāmas triks veikliem uzņēmējiem, lai ātri nopelnītu naudu uz lētticīgu cilvēku rēķina.

Grāmatā profesors Danilāns dalās gan ar teorētiskām zināšanām, gan ar savu pieredzi, strādājot ar pacientiem. Uztura lietās ir daudz mītu – par piena kaitīgumu/veselīgumu, dažādu diētu efektivitāti, ābolu ietekmi uz vēdera pūšanos, asu ēdienu ietekmi uz kuņģi, gaļas kaitīgumu/veselīgumu, pareizu bērnu ēdināšanu utt. Profesors Danilāns šajā grāmatā apgāž daudzus mītus, saprotami izskaidrojot, kādi ir patiesie dažādu slimību cēloņi. Daudzus gadus es uzskatīju, ka kuņģa čūla var rasties no stresa. Pateicoties šai grāmatai, kļuvu nedaudz gudrāka. Nākamreiz, kad man kāds teiks, lai beidzu stresot, jo citādi iedzīvošos kuņģa čūlā, man būs ko atbildēt.

Profesors Anatolijs Danilāns ir cilvēks ar lielo burtu. Viņš ir gudrs, pieredzējis un vieš uzticību, taču grāmatā mani tomēr pārsteidza viens moments – šī izcilā ārsta nievājošā attieksme pret homeopātiju. Tekstā pat manīju piezīmi, ka homeopātijas ietekme uz veselību nav zinātniski pierādīta. Šajā jautājumā mūsu viedokļi ir atšķirīgi. Bet nu labi – katram savs.

Glancētie žurnāli, TV raidījumi un vide apkārt ir pārpildīta ar informāciju, kā ir visveselīgāk, kā ir vispareizāk, kā ir visātrāk sasniegt to vai citu mērķi. Skaidrs, ka daudzi grib būt veseli, skaisti un slaidi, un grib to sasniegt maksimāli ātri. Taču ātrums der tikai blusu ķeršanai. Tievēšanas procesā ātrums var izrādīties kaitīgs.

Badošanās kūres un drastiskas diētas, kuras liek izslēgt noteiktu uzturvielu grupu var palīdzēt notievēt, taču cilvēki reti aizdomājas, uz kā rēķina šī tievēšana notiek. Tievēšanas kulta pamatā ir aplama doma, ka var badoties, notievēt un tad atkal ļauties pārmērībām. Šādos gadījumos cilvēkam ir jārēķinās ar ping ponga efektu ar bonusu – svars ātri vien atgriezīsies un pat palielināsies, savukārt ķermenim šādas svara svārstības nav labvēlīgas ne īstermiņā, ne ilgtermiņā.

Kā iegūt ideālo ķermeņa svaru? Visiem vienādu ideālu nav. Ideāls svars ir tad, ja cilvēkam ir laba sirdsdarbība, asinsspiediens, cukura līmenis, holesterīna sastāvs un analīžu rezultāti. Profesors Danilāns iesaka vairāk uzmanības pievērst nevis kilogramiem, bet gan centimetriem. Bet pats svarīgākais ir mūžseni zināms fakts – lai notievētu, ir mazāk jāēd un vairāk jākustās. Viss ir tieši tik elementāri. Ja ikdienā būs pietiekami daudz kustību, nevis tikai sēdēšana pie auto stūres vai transportā, sēdēšana birojā uz krēsla un tad sēdēšana mājās pie Tv ekrāna, tad liekais svars nebūs problēma.

Profesors Danilāns neatbalsta kādu noteikti uzturvielu grupas izslēgšanu no uztura. Jāēd ir viss, bet mazos apmēros. Uzturam ir jābūt sabalansētam – tajā ir jābūt gan olbaltumvielām, gan ogļhidrātiem, gan taukiem. Kūkas un citus saldumus gan profesors Danilāns iesaka atstāt tikai svētkiem.

Kustībā ir dzīvība! Kustoties mūsu organisms izstrādā dažādas vielas, kuras ir nepieciešamas mūsu veselībai. Nav runa par profesionālo sportu, bet gan par regulārām fiziskām aktivitātēm. Profesors Anatolijs Danilāns iesaka pēc iespējas vairāk ikdienā pārvietoties ar kājām, kā arī trīs reizes nedēļā veikt fiziskās aktivitātes līdz nosvīšanai.

Izlasīt šo grāmatu bija ļoti vērtīgi. Lai arī grāmatā ir daudz medicīniskas informācijas un zinātnisku terminu, tomēr saturu ir viegli uztvert, jo termini tiek skaidroti parastam cilvēkam saprotamā valodā ar trāpīgu un, es teiktu, pat uzjautrinošu salīdzinājumu palīdzību.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
thezeezee 23. janvāris 2018 14:17

Mani īsti nepārsteidz Danilāna attieksme pret homeopātiju, jo cik esmu pamanījusi, ārsts ir pieredzējis, kompetents un zinošs, taču balsta savus uzskatus tikai un vienīgi uz zinātniskiem pierādījumiem. Līdz ar to homeopātija neierakstās standarta zinātnē, bet gan jau būsim redzējušas, ka ne visas lietas dzīvē ir iespējams izskaidrot. Dažreiz arī brīnumi notiek :)