18.novembrī sākas gaismas festivāls STARO RĪGA 2015

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 17. novembris 2015 14:47
915

Gaismas festivāls „Staro Rīga”, sāksies jau trešdien, 18.novembrī. Festivāls turpināsies līdz pat 21.novembrim, un tā devīze šogad būs „Gaismu sauca... Latvijas māju sajūtu meklējot”.

Festivālā būs skatāmas četras gaismu instalāciju programmas: festivāla pamatprogramma “Latvijas māju sajūtu meklējot”, starptautiskā projekta “Baltic Light Chain” („Baltijas gaismas ķēde”) darbu programma, līdzdalības akcijas “Rīgas karnevāls” gaismas instalācijas un 2014. gada festivālā uzsāktā ārvalstu gaismas festivālu starptautiskā programma.  

Festivāla pamatprogrammas „Latvijas māju sajūtu meklējot” gaismas objekti izvietoti uz Brīvības ielas ass no 11. Novembra krastmalas līdz Ģertrūdes ielai. Šīs programmas ietvaros uz AB dambja tiks izvietots objekts „Gaismu sauca”, kas vislabāk būs aplūkojams no 11. Novembra krastmalas. Savukārt uz Dekoratīvi lietišķās mākslas un dizaina muzeja fasādes varēs apskatīt „Ābolrauša šūpuļdziesmu” (tā autori ir Filmu studija Rija, Anderejs Prigičevs, Laima Puntule, Reinis Kalnaellis, Līva Eglīte, Vilnis Kalnaellis, UNTITLED studios).

Līvu laukumā tiks izvietota instalācija „Pavards”, kurā, Svinot mūsu valsts dzimšanas dienu, festivāla apmeklētāji tiek aicināti līdzdarboties gaismas un sveču instalācijas veidošanā, katrs tai pievienojot savu līdzatnestu gaismas objektu – apgleznotā stikla traukā ievietotu sveci.

„Apgleznojiet burciņas ar dažāda veida krāsām, marķieriem, vai lieciet lietā nagu lakas krājumus. Aplīmējiet tās ar avīzēm, vai ietiniet kreppapīrā, tādējādi radot dažādu krāsu dzīvās gaismas avotus. Mēs aicinām jūs būt radošiem, un izmantot visdažādākās apgleznošanas tehnikas,” aicina projekta autori.

Viens no iespaidīgiem un būtiskiem objektiem būs audiovizuālais gaismu uzvedums „Trīs zvaigznes” (Brīvības piemineklis; autori: Māris Kalve, „Kalvestudio” un „Eventech”). „Meklējot Latvijas māju sajūtu patriotismā, audiovizuālais gaismu uzvedums uzsver un cildina pieminekļa skulpturālās grupas, ļaujot ieraudzīt pieminekli jaunā gaismā. Uzvedumā skanēs Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes dziesma “Trīs zvaigznes”,” savu objektu raksturo tā autori. 

Festivāla līdzdalības programmas “Rīgas karnevāls” darbi izvietoti visā pilsētas teritorijā. To autori un iedvesmotāji ir gaismas festivāla “Staro Rīga” draugi – iestādes un uzņēmumi, un tās objekti aplūkojami gan uz Rātsnama fasādes („Es zīmēju Rīgu”), gan „Virtuālās iedvesmas Rīga” (uz Rātsnama fasādes), gan LMT jaunais gaisa balons laukumā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, gan ”Ritekļi citā gaismā” Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, gan „Brīvības ceļš” laukumā pie Saeimas ēkas. Šajā programmā kopumā apskatāmi 20 dažnedažādi gaismas objekti. 

“Staro Rīga 2015” rīkotāji laikā no 18. līdz 21. novembrim aicina ikvienu rīdzinieku veidot gaismas instalācijas savos namu logos, lietojot dažādas gaismas  tehnikas, lai svētku noskaņojums pārņemtu visu pilsētu. Rīdzinieki, kas izgaismos savus logus, varēs reģistrēt savus darbus interkatīvā kartē festivāla laikā  www.staroriga.lv  

Eiropas gaismas festivālu objektu programma jau otro gadu iepazīstina festivāla viesus ar Eiropas gaismas festivālos izstādītiem darbiem. Programmā redzami darbi no Baltijas valstu festivāliem un tie izvietoti Vecrīgā: „Ligzda” (The Nest) Līvu laukumā, „Vakara ausma” (Evening rise) laukumā pie Pēterbaznīcas, „Ceļš, ne-ceļš” (Way no Way) Konventa sētā u.c.

Starptautiskā projekta „Baltijas gaismas ķēde” objekti ir tapuši starptautiskajā jauno gaismas mākslinieku vasaras skolā, piedaloties 18 jaunajiem māksliniekiem un studentiem no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Polijas. Programmas objekti „Varoņa skrējiens”, „Piejūras stāsti”, „Atbrīvots”, „Lāzeru labirints”, „Gaismas skanējums” u.c. izvietoti un apskatāmi Vērmanes dārzā. 

Atgādinām, ka gaismas festivāla „Staro Rīga 2015” objekti būs aplūkojami no 18. līdz 21. novembrim katru dienu no plkst. 18 līdz 23. Visa informācija par festivāla objektiem, kā arī detalizēta karte ar objektu atrašanās vietām pieejama festivāla mājaslapā www.staroriga.lv. Kartes apmeklētājiem pieejamas festivāla info centros Līvu laukumā un Baumaņa skvērā. 

Gaismas festivāls “Staro Rīga” šogad notiek UNESCO Starptautiskā gaismas un gaismas tehnoloģiju gada zīmē. Šajā gadā sabiedrība aicināta novērtēt gaismas tehnoloģiju nozīmi cilvēces kultūras un mākslas attīstībā, uzsverot tehnoloģiju nozīmi ilgtspējīgas attīstības nodrošināšana, to nozīmi katra cilvēka dzīvē un ikdienā. Pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē īpaša uzmanība tiks pievērsta gaismas un gaismas tehnoloģiju nozīmei cilvēces labklājības sekmēšanā, tostarp informācijas pieejamības, sabiedrības veselības veicināšanā un globālo vides aizsardzības mērķu sasniegšanā.

Gaismas festivāls “Staro Rīga” notiek astoto gadu ar Rīgas domes un festivāla sadarbības partneru atbalstu. Festivālu rīko Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar biedrību “Atklāj Rīgu”.

NODERĪGA INFORMĀCIJA FESTIVĀLA APMEKLĒTĀJIEM

FESTIVĀLA KARTES: informācijas centros vai drukas versija www.staroriga.lv

INFORMĀCIJAS CENTRI:

Līvu laukumā no plkst. 11:00 līdz plkst. 23:00 un

Baumaņa skvērā no 18. līdz 21. novembrim no plkst. 17:00 līdz plkst. 23:00

FESTIVĀLA OFICIĀLAIS UZZIŅU DIENESTS: 1188

OFICIĀLĀS GAISMAS FESTIVĀLA TIRDZNIECĪBAS VIETAS:

Esplanādē un Vērmanes dārzā

no 18. līdz 21. novembrim

no plkst. 17:00 līdz plkst. 23:00

BALSOJUMS PAR LABĀKO FESTIVĀLA OBJEKTU:

Festivāla laikā - www.delfi.lv

Un sūtot īsziņu  “ STAROxx” ar objekta numuru uz tālruni 1188. Ar burtiem A-I numurētie objekti jāaizstāj ar cipariem no 1-9. 

PIRMO REIZI FESTIVĀLĀ:

Pirmā gaismas televīzija Latvijā – Staro.tv. 

STARO TV tiešraides:

portālā delfi.lv

18., 19., 20. un 21. novembrī

no plkst. 17:00 līdz plkst. 23:00 

FESTIVĀLA DIENASGRĀMATAS: www.kasjauns.lv un staro.tv

STARO RĪGA EKSKURSIJAS: pieteikšanās mājas lapā www.staroriga.lv

UZZINI VAIRĀK UN SEKO:

facebook.com/staroriga

twitter.com/staroriga

instagram.com/staroriga

facebook.com/Rigaskarnevals

twitter.com/Rigaskarnevals

instagram.com/Rigaskarnevals

facebook.com/e.lightchain

twitter.com/elightchain

instagram.com/elightchain

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies