10 fakti par Latviju, kas jāzina ikvienam

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 10. novembris 2016 10:00
2758

10 fakti par Latviju, kas apkopoti sadarbībā ar vēsturniekiem Antoniju Zundu un Inesi Feldmani un kuri jāzina ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Latvijas neatkarības pasludināšana

1918.gada 18.novembris – diena, kad sākas Latvijas kā valsts vēsture. Nacionālajā teātrī Tautas padomes sēdē tika pasludināts, ka Latvija ir patstāvīga, neatkarīga, demokrātiska republika.

Latvijas karogs

Mūsu valsts simbols radīts 19. gadsimtā pamatojoties uz seno letu jeb letgaļu karoga aprakstu Atskaņu hronikā un ir uzskatāms par vienu no senākajiem mūsdienās izmantotajiem karogiem. PSRS okupācijas laikā tas bija aizliegts, taču, sākoties atmodai, sarkanbaltsarkano karogu izmantoja kā protesta zīmi pret valsts neatkarības zaudēšanu.

Latviešu karavīru varonība

1919.gada 11.novembrī noslēdzās mēnešiem ilgušās Latvijas cīņas pret Bermonta-Avalova karaspēku. Mūsu karavīri, atrodoties ievērojamā skaitliskā mazākumā, nodemonstrēja īstu letiņu sīkstumu un guva uzvaru, ko tā laika starptautiskā sabiedrība novērtēja kā brīnumu. Kopš tā laika šajā datumā atzīmējam Lāčplēša dienu.

Latvijas prezidenti

Ikvienam pilsonim jāzina ne vien nozīmīgākie datumi, bet arī personas, kas veidojušas mūsu valsts vēsturi. Līdz šim Latvijai bijuši septiņi prezidenti, un tie ir: Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis, Kārlis Ulmanis, Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, kā arī Valdis Zatlers. Šobrīd valsts prezidenta amatā ir Andris Bērziņš.

Brīvības pieminekļa atklāšana

Viens no Latvijas valsts simboliem, Brīvības piemineklis, tika svinīgi atklāts 1935.gadā, un tā autors ir tēlnieks Kārlis Zāle. 42 metrus augstais monuments ir celts par Latvijas iedzīvotāju ziedojumiem, un tā kompozīcijā attēlota mūsu valsts vēsture.

Latvijas okupācija

Laiks no 1940. gada vasaras līdz 1941. gada vasarai Latvijas vēsturē iezīmējas kā viens no drūmākajiem periodiem, kad līdz ar padomju okupācijas sākumu iesākās pusgadsimtu garais svešu varu periods mūsu zemē.

Trešā Atmoda

Astoņdesmito gadu beigās notikusī Dziesmotā revolūcija jeb Trešā Atmoda bija laika posms, kas noslēdzās ar neatkarības atjaunošanu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Šā tautu nacionālā pacēluma kulminācija bija akcija Baltijas ceļš – 1989.gada 23.augustā aptuveni divi miljoni baltiešu sadevās rokās un izveidoja aptuveni 600 kilometru garu cilvēku ķēdi no Tallinas līdz Viļņai.

Neatkarības atjaunošana

1990.gada 4.maijā notika tas, uz ko piecus gadu desmitus vispirms klusībā, bet pēc tam ar dziesmām cerēja latvieši Latvijā visā pasaulē, – tika atjaunota 1922.gada 15.februārī pieņemtā Satversme. Šī deklarācija pasludināja 1940.gada 17.jūnija PSRS militāro agresiju par noziegumu un atjaunoja Latvijas Republikas suverenitāti.

Barikāžu laiks

1991.gada janvārī, nepilnu gadu pēc sarkanbaltsarkanā karoga atjaunošanas, Latvijai nācās piedzīvot kārtējo pārbaudījumu. Mūsu drošsirdīgie un patriotiskie iedzīvotāji demonstrēja neticamu vienotību, veidojot barikādes Vecrīgā un bez ieročiem nosargājot Latvijas sirdi no padomju režīmam lojāliem bruņotiem spēkiem.

Iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO

2004.gada pavasarī Latvija kļuva par Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti, tā īstenojot vienus no galvenajiem ārpolitikas mērķiem pēc neatkarības atjaunošanas. Jāpiebilst, ka šogad Nobela miera prēmiju saņēma visi Eiropas Savienības iedzīvotāji, tostarp arī Latvijas. Aplūkojot augstāk minētos faktus, atzīsim – mēs jau sen to bijām pelnījuši.

Avots: Tvnet

Sieviešu Klubs novēl sirsnīgus un patriotisma pilnus svētkus!

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
karla 19. novembris 2012 03:43

Žēl, ka vēl joprojām šie fakti nav pašsaprotami visiem Latvijas iedzīvotājiem. Kā arī daudzi vecāki tos nezina, un nevar mācīt saviem bērniem.

sandrulish 18. novembris 2012 15:27

Paldies par informāciju! ;)

Arī Sieviešu klubiņam un visām SK meitenēm, Priecīgus svētkus! (F) (party) (L)