"Sieviete baltā...."

Kerstyna
Kerstyna 26. jūnijs 2018 14:28
939

Viljamss Vilkijs Kolinss " Sieviete baltā..." 

Kāpēc es rakstu par šo sen rakstīto, vairākkārt izdoto grāmatu? 

Vienkārša iemesla pēc - briti ir saņēmušies un ekranizējuši šo romānu 5 sēriju  miniseriālā, kurš dienas gaismu ieraudzīja 2018. gadā - tātad tikko kā no pannas :)   Noskatījos es to saitā, kas ir saistīts ar "vkontakte.ru",tāpēc tieši filmas  saiti neielikšu, bet ir vairāki filmas reklāmrullīšī, kuri  ir diezgan informatīvi. Viens no tiem : 

https://www.youtube.com/watch?v=6EOC6Qu0WIA

Nu lūk, uzdūros šom seriālam, noskatījos ar  patiesu baudu, Anglija ar saviem 19.gs.  (ne)tikumiem , laba režija, mūzika, veiksmīgi izvēlēti aktieri. BET, bet ja nav lasīta grāmata, tad daudz kas šajā seriālā  paliek līdz galam nesaprotams, jo V.V. Kolinsa tēlaino valodu nav tik viegli pārcelt uz filmas formātu, līdz ar to filma tomēr  nav tik noskaņas bagāta kā grāmata. 

 

Grāmata kā reiz ir  laba lasīšanai lietainās dienās, vai vakaros, kad aiz loga plosās stihija, jo tā rada noskaņu, pat uzdzen mazliet neomulību un tad ir jauki apzināties, ka esi mājās, drošībā. 

Tomēr tas nav viegli lasāms darbs, autors nav pārāk konsekvents, tāpēc ir jāpiedomā, lai izsekotu darbībai, var just, ka daži personāži pašam autoram nav simpātiski un nenoliedzami ir jūtams melodramatiskums, kas ekranizējumā tomēr nav galvenā sižeta līnija.  

Kolinsam vispār ir raksturīgs tāds rakstības stils, jo arī "Mēness akmens  " ir ar tādu noskaņu un jālasa ļoti uzmanīgi.

Tiem, kas nav lasījuši  "Sievieti baltā" sniegšu nelielu anotāciju  - tas ir stāsts par laiku, kad sieviete bija beztiesīga, lai cik augstdzimusi nebūtu, par nežēlību attiecībās, par nozagtu identitāti, ko  tajā laikā, kad noris romāna notikumi, bija faktiski neiespējami pierādīt. Par mīlošu cilvēku spēju pārvarēt traģēdijas un šķietami bezcerīgus brīžus. Par tā laika šausmām garīgi slimo patversmēs -  pret garīgi slimajiem izturējās vēl sliktāk kā pret lopiem - tieši seriālā kadri no garīgi slimo patversmes ir patiesi baisi. 

Iesaku abus - gan grāmatu, gan seriālu,  jo klasika vienmēr ir modē ;)

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies