"Latviešu romantiķi" Valmieras drāmā....

Kerstyna
Kerstyna 28. decembris 2017 21:25
900

Tātad, vakar biju Valmieras drāmas teātrī. grēks atzīties, bet pēdējo reizi tur biju , tad kad uz skatuves vēl bija "caurumota dēļu grīda". Nu labāk vēlāk, kā nekad. 

 Mani uz turieni aizvilināja vairāki momenti - pirmais, svarīgākais - es esmu pelnījusi gabaliņu kultūras, otrais - prof. V. Zilberts un NBS orķestris un trešais - Valmieras drāmas aktieri man kaut kā ne pārāk asociējas ar dziedošiem aktieriem - gribējās paklausīties. 

Tagad par iespaidiem. 

 Teātris skaists,  un kā liecināja foajē spoguļi - es arī :D Unnnn, neizpalika arī kultūršoks. Vakara izrāde, koncerts..., ja sievietes vēl +/- bija saposušās, tad vīrieši... ceļgalos nostaipītas ūzas un džemperīši, kas bija aktuāli pirms pāris gadiem, labākajā gadījumā krekls un visideālākajā uzvalks - daži vecāka gadagājuma kungi tā bija tērpi.

Par koncertu... Pirmajā daļā prof. V. Zilberts, bez komentāriem, lielisks un palika zālē skatīties arī otro daļu, nevis lepni aizbrauca uzreiz prom. Un latviešu mūzikas un dzejas klasiķi, repertuārs sarežģīts, vispār jau latviešiem ir daudz lirisko solodziesmu, varēja vēl šo to iekļaut, bet.... Šī programmas daļa prasīja akadēmisku izpildes manieri, kuras nebija, jo aktieris ir aktieris un dzied kā aktieris, pat, ja ir apguvis ieelpas kontroli turot roku uz diafragmas. Pēc pirmās daļas  palika tukšas vietas zālē, tas nav īsti pieklājīgi, bet laikam cilvēki bija vīlušies. Es nepārrakstīšu repertuāru, bet bija iekļautas E. Dārziņa, R. Kalsona, L. Vīgnera,  J. Mediņa melodijas.

Otrā daļa, mūzika un dziesmas no populārām latviešu dziesmuspēlēm. Izpilda drāmas aktieri un NBS orķestris. Melodiju aranžija  NBS  orķestra mūziķu veikums, patīkami klausīties, bet aktieri... Aktierim var piedot, ja tas dzied šķībi, jo viņš ir aktieris un kompensē to ar  ieiešanu dziesmas jēgā un tēlā, bet , ja tas nenotiek, tad ir vilšanās. Pieļauju, ka daža dziesma, kā piemēram - "Nē, manis nav" no "Sfinksas", lieliska dziesma, ar dziļu jēgu, bet šeit tā bija tikai skaista dziesma, prasa jau zināmu dzīves pieredzi. "Kvazimodo dziedājums", nu to nevar nodziedāt, ja nav izjusta liela kaislība, piedzīvoti zaudējumi, par N. Matvejevu kāds diez vai nodziedās labāk, bet tas mans , dziļi subjektīvais viedoklis. 

Varētu padomāt, ka man nekas nepatika - man patika "Kerijas dziesma", vienkārši skaisti, muzikālie pavadījumi abās daļās - lieliski. Scenogrāfija - pārdomāta - fonā V. Purvīša gleznu videoreprodukcijas ar ieinstalētām, kustīgām cilvēku ēnām, sniegu utt. Īstas sveces svečturos un Januss Johansons kā vadītājs.

Kopumā jau bija tīri tā neko, bet ne tik ļoti, lai ietu vēlreiz klausīties.

P.s. Visas izrādes izpārdotas, cilvēki grib baudīt teātra mākslu, un tas jau ir diezgan labi, vai ne? 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
pece 29. decembris 2017 10:14

Biju Valmieras teātrī pirms kāda gada. Kā reiz šķita, ka cilvēki tur daudz sapucētāki un pacilātāki nekā Rīgas teātros, pat uzjundīja senās atmiņas.

Par tukšām vietām - man duālas sajūtas - no vienas puses nav pieklājīgi, no otras, ja reiz cilvēks secina, ka neiet tas gabals pie sirds, tad kāpēc tam ziedot laiku? Bez tam gulēt un krākt nav pieglājīgāk, kā aiziet starpbrīdī.Un arī aktieriem jau nebūtu ko ņemt pie sirds - nav jau nauda, kas tīk visiem.