Pašai izvēlēties ogas - jā vai nē?

Shalako
Shalako 10. jūnijs 2017 17:51

Uzdūros portāla "Kas Jauns" rakstam http://jauns.lv/raksts/zinas/244182-maijas-kundze-sasutusi-pardeveja-centraltirgu-nelauj-aiztikt-zemenes-par-to-esot-sods, kur kāda pircēja ir sašutusi par to, ka Centraltirgū pārdevēja viņai neļāva pašai izvēlēties zemenes. 

Manā skatījumā Latvijā, Centrāltirgū un pat daudzu lielveikalu piedāvājumā, tomēr jāpastāv iespējai pašam izvēlēties tās ogas, pamatā tāpēc, ka Latvijā sabiedrība nav vēl tiktāl attīstījusies, lai neapkrāptu pircēju, iesmērējot viņam puvušas ogas. Galīgi nepiekrītu visiem tiem, kuri tā raustās no baktērijām, varētu padomāt, ka visi tā slimo tikai tāpēc, ka pircēji atlasa sev kārotās ogas un nederīgās atstāj maliņā. Tās ir galīgas aplamības aiz neizglītotības, jo jebkuras ogas, tāpat kā augļus un dārzeņus sākumā ir jānomazgā pirms lietot uzturā, tieši tāpēc nav nozīmes tam, cik un kādi cilvēki tās ogas ir aptaustījuši.

Pretēji ir ar bulciņu, maizes, cepumu apgrābstīšanu,t.i. to, ko pirms ēšanas nav iespējams nomazgāt, tur piekrītu, ka nav higiēniski nezināmam skaitam svešu cilvēku aptausītu ēdienu ņemt mutē. 

Manā skatījumā, tas viss ir ļoti atkarīgs no pārdevēja godprāta un tā, vai mēs uzticamies konkrētai vietai vai nē. Piemēram, Zviedrijā, tauta ir godīgāka, no pārdevējiem ļoti reti var novērot tādu cūcību, kur kārbiņās samet nesvaigas vai samīcītas ogas, tāpēc šeit es gandrīz nekad pati ogas nesalasu - izņēmumi, kur pie lielās kārbas ir rakstīts, "ņem pats un lasi", bet paņemu to kārbiņu, kura vizuāli sķiet derīga un visas ogas iekšā arī ir vienlīdzīgi labas. 

Tāpēc es uzskatu, ka tas ir koks no abiem galiem un pamatā tas ir pat nevis patērētāju kultūras jautājums, bet pārdevēju kultūras godīgums un godprātība. Jo mazāk Latvijā būs muhļītāju, kuri tajā pašā Centrāltirgū Tev iesmērētu nesvaigu preci, jo vairāk paaugstinātos pircēju UZTICĪBA un "nekulturālo, slimo apčamdītāju" būs krietni mazāk.

Kā jūs uz to skatāties un kā pašas darat, jums tomēr patīk labāk pašām izvēlēties preci, vai arī pilnībā uzticaties tirgotājam?

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 14. jūnijs 2017 14:41 Shalako

Tirgū, kur preci vaktē pārdevēji, pircēji īpaši nevar aizrauties ar pārlieku ogu mīcīšanu :D Bet lielveikalos - pff, mati ceļas stāvus, redzot, kā darās nepieskatīti sīči (emo)

Shalako 14. jūnijs 2017 14:23 pece

Jā, bet redz kastītēs tikai to, kas pa malām, ja ir caurspīdīga, bet, ja kartona kastīte, tad vēl trakāk, tikai augšpusi ;)
Iespējams, ka nav tik drūma tā situācija, jo nevaru arī objektīvi novērtēt nedzīvojot LV :) Vienkārši atceroties kā tas bija pirmīt un izlasot rakstu, man neliekas neks šausmīgs pašam atlasīt ogas. Apzināti neviens tās ogas pa pirkstiem nemīca, paņem uzmanīgi un apskata riņķī, vai nav jau iepuvusi. Un nekas traks tām ogām nenotiek, ja dienā vairāki cilvēki to ogu paņem pirkstos, tāda sajūta, ka zemens būtu no smiltīm, ka pilnīgi pieskarties nevar, jo izšķīdīs :D Viss tik ļoti pārspīlēts. Nerunājot jau par to, ka "čamdītāji pārnēsā slimības ar nemazgātām rokām". Tumsonība kaut kāda. ;)
Starpcitu, drīz būšu Rīgā, tad nu pievēsīšu uzmanību šai lietai.

pece 14. jūnijs 2017 09:46

Man šķiet, ka situācija nav tik drūma, kā dažiem šķiet. Jā, gadās lielveikalos kastītēs safasētajās ogās/salātos nekvalitatīvas lietas, bet nevienam nav liegts apskatīties vai pirkt to ko redz.

Tāpat tirdziņos - laikam izskatos pēc niknas čūskas, bet man pat nepiedāvā iesvērt no aizmugures, viss smuki redzams.

VIT@ 13. jūnijs 2017 15:05

vietas, kur iegādājos ogas, dārzeņus.. mēs paši izvēlamies.. jā jā čmadītaju tauta :D

Kerstyna 12. jūnijs 2017 15:14

Ar to tirgotāju godprātīgumu ir kā ir... Kastītē mierīgi saliek apakšā 3. un nekādas šķiras ogas, pa virsu smukas. Labāk patīk, ka manā acu priekšā ieber kastītē ogas.

Shalako 11. jūnijs 2017 17:04

Jā, redz, cik cilvēku, tik viedokļu, bet man patīk, ka jūs arī neesat galīgi pret to, ka apšaubāmās vietās atlasa pats.
Protams, kā jau rakstīju, ir godīgi, pretimnākoši pārdevēji, kuri, ja pat neļauj pašam, bet kopā ar pircēju salasa daudz maz derīgi vai jau pārbaudītas vietas, kur zini, ka nepiekrāps ar tām uzpildītām kārbiņām. Štrunts ar pāris zemenēm, loģiski, ka nevar izkontrolēt katru, bet tur, kur apzināti grābj no citurienes kā pagadās vai jau kārbiņās ir "kaķis maisā", tad nu... klientam tomēr ir taisnība :)

pece 11. jūnijs 2017 09:20

Ogas ir cimperlīgs produkts. Mūsu mikrorajona tirgotāji atļauj pašam salasīt dārgākās- lielās zemenes, jo tās visas lielas un smukas.

Nešķirotās, kur ir gan lielas un smukas, gan mazas, lasīt pašiem neļauj, kas ir saprotami, jo visiem jau gribās lielas pa lētu naudu. Tomēr lai pircējs varētu izvērtēt to, ko iegādājas, ogas masiņā vai kastītē tiek bērtas ar mazu lāpstiņu, katru bērnienu klientam atrādod, pļurīgās un bojātās paši lasa laukā. Man tas šķiet ok.

Nezinu kā centrāltirgū, jo tur esmu reti, bet vietējā tirdziņā pārsvarā savukārt gandrīz jebkurus augļus un dārzeņus var izvēlēties pats.

ofelija 10. jūnijs 2017 20:04

Ar mani ir taa-ja es redzu kaarbinaa ogas,tad neko tomeer necamdu.Es peerku kaarbinu ar ogaam ieksaa un cauri.Es nevaru taa panemt un no vienas kaarbas paarlikt otraa utt.Veikalaa,kur var panemt tos daarzenus ,ogas ar rokaam,es izveelos(ar aci),nekad neesmu paneemusi,ostijusi utt un tad likusi atpakal!Tas laikam iegaajies no veciem laikiem veel,ka taada apgraabstiisana kaut kaa nebija pieklaigi...tas taapat kaa apgraabstiit kaadu maakslas darbu-aiztikt ar rokaam.Saliidzinaajums varbuut nevietaa,bet man loti nepatiik,ka to redzu te loti biezi...

Linduchy 10. jūnijs 2017 19:50

precizējums - tā sparģeļu akcija bija maximā :D

Linduchy 10. jūnijs 2017 19:49

O jā, uzticēties nevar. Ļoti svaigs gadījums ar akciju "pērc sparģeļus un bonusā saņem penicilīna devu" - tik pūkainus sparģeļus sen nebiju redzējusi, bet akcija EUR 1.49. Un vai tiešām tirgotājiem nav ne kripatiņas kauna? Fuij :S
Tirgū visbiežāk pati salasu ogas/augļus. Bet nu ir gadījumi, kad ļauju pārdevējai ar lāpstiņu iesmelt - piemēram, mellenes :)
Un tirgū man nav nācies vilties. Skaidrs, ka tur ir dārgākas ogas, kas ir svaigākas. Ja gribās ietaupīt, var iet gar paviljonu sānu malu, kur ir lētākas - ne pirmā svaiguma ogas, augļi un dārzeņi. Bet tāpat - zemenes par 1.50 kg nav sapuvušas (jā, varbūt vietām saspiestas), bet nu ievārījumam der. Tāpat ar tomātiem - nu lečo, zupai vai mērcēm nav vajadzīgi cieti tomāti, tāpēc var pa lēto sapirkt nedaudz mīkstākus :)