Kā, kapēc apkopt kokus. Marta un aprīļa dārza darbi.

jokerks
jokerks 19. marts 2014 16:30

Koki mums dod labklājību, vairāk vai mazāk, bet dod. Nedaudz tajos ieguldot darbu, tie mums dod pretī ļoti daudz visdažādākos veidos. Koks, kas pilns ar nokaltušiem zariem un/vai tādiem kas drīz nokaltis, tāds dod mazu ražu- ābolus, sēklas. Drīz nokalst iespējams visvairāk tiem zariem, kuri aug viens otram paralēli, vai uz leju, vai uz iekšu pret lielākiem zariem un tiem, kuri ir stipri aizēnoti no citiem. Izzāģējot būs lielāka raža. Izzāģēti koki, no slimiem, kaltušiem zariem, un zariem kas drīz nokaltīs, tie dos vairāk skābekļa un augsne zem tiem kļūs auglīgāka, kā arī slimības no tāda ātri pazudīs. Bet, jo veselāks koks, jo vairāk tādā var atstāt nokaltušus zarus. Kokiem vajag palīdzību. Palīdzēt vajag gan kokiem mežā, gan parkos, gan dārzos. Un tiem ar cilvēki parasti palīdz.      Mežā uzmanība tiek pievērsta visam mežam kopumā, bet mazāk atsevišķiem kokiem. Tiek izzāģēti tie koki, kuri traucē citiem augt, vai arī koki, kuri ir pārāk apēnoti un tādēļ var drīz nokalst.      Parkos, ielās kokus apzāģē atkarībā kur tie stāv. Pie ielas, ietvēm cenšas lai tie ir mazāki, tādejādi drošāki kas tiem garām staigā vai braukā. Tāpēc lielpilsētas centros koki ir tik stipri apzāģēti. Nomaļāk stāvošiem kokiem parkos galvenā vērība tiek pievērsta lai tie ir skaisti un veseli.      Koki tavā dārzā, ja tev tāds ir, tie ir vide, kas tev visvairāk par citiem kokiem palīdz. Palīdz tev ar savu skaistumu, ražu, augsnes bagātināšanu un attīrot gaisu. Tāpēc svarīgi ir īpašu uzmanību pievērst tiem kokiem kas tev ir vistuvāk.      Par taviem kokiem varbūt kļuvuši ne dārza koki, bet meža vai parka koki, vai var par tādiem kļūt.   Koki palīdz ne tikai ar taustāmiem un estētiskiem labumiem. Bet arī enerģētiski, līdzīgi kā citi cilvēki ar to, ka viņi ir labā garastāvoklī. Kokiem ar piemīt enerģija kā mums garastāvoklis. Palīdzot kokiem, to enerģija kļūst labāka, līdzīgi kā palīdzot otram cilvēkam uzlabojas tā garastāvoklis. Jo vairāk mēs kokiem palīdzēsim jo labāk tas jutīsies, labāk augs un rezultātā vairāk dos mums, tiem kas viņiem apkārt.      Jo koks slimāks, jo vairāk tas jākopj, -jāapzāģē, jāaizcementē caurumi, jālieto līdzekļi pret kukaiņiem un cits. Veselie koki var iztikt bez apkopes, līdzīgi kā vesels cilvēks bez zālēm. Bet, ari veseliem kokiem var palīdzēt, veicot to apkopi.      Dobumā, kurā bijusi puve tā tiek iztīrīta, lai koks nepūst tālāk. Jo puve ir kā baciļi, kas vairojas. Ja dobumā jau bijusi puve, tad kokam parasti ir tāda vide, ka tā var rasties atkal, ja dobumu neaizcementē. Cements jau nav jālieto visā dobumā, bet tikai tā ārpusē. Dobuma iekšpusi var piepildīt ar granti, šķembām. Kad dobums piepildīts ar granti šķembām, tad to aizcementē. Ja,koka dobumā netiek klāt ūdens , tad var iztikt bez tā aizbāšanas un bieži arī  bez aizkrāsošanas.

Cements gan ir kas ciets un nedzīvs. Bet ne vienmēr var iztikt bez cementa, lai pasargātu koku no pūšanas. Dažkārt cementa un grants, šķembu vietā var izmantot mālu, bet ne visur, jo māls var izskaloties. Cits variants ir vienkārši iztīrītās puves vietu aizkrāsot, kas darbosies līdzīgi kā jods cilvēkam uz pušuma. Var arī vienkārši bojājuma vietu apdedzināt.      Vajag gan izvairīties no pārlieku apzāģēšanas. Koks barojas kā no saknēm ar zemi, tā no lapām ar saules gaismu. Pārlieku apzāģējot kokam var rasties problēmas ar saules gaismas uztveri, jo tad var būt nepietiekams lapojums, kā rezultātā koks var nokalst. Pārlieku apzāģēšana ar veicina ūdenszaru augšanu(zari kas maz lapo un pamatā nedod augļus).      Koka apkopes darbi visintensīvāk notiek neilgi pirms pavasara vai pavasara sākumā. Tas ir laiks kad zeme bieži ir dubļaina, bet no otras puses vēl ir ari dziļākos slāņos sasalusi. Koku ir visvieglāk apkopt un to viņš vislabāk panes, kad nav sācis sulot un ārā nav liels sals, tāpēc parasti koki tiek apzāģēti ap pavasara sākumu. Ja, ir piemēroti laika apstākļi, kokus var apzāģēt arī rudenī un ziemas vidū, vasarā.

  Vaig ar izvairīties  no pārlieku biežas apzāģēšanas, jo tad koks sāk pārāk strauji novecot.

   Esmu mežsaimniecības tehniķis, nodarbojos ar dārza koku, krūmu, dzīvžogu apzāģēšanu un apkopi. Kā arī apkopju daiļdārzus kopumā. K.Stirna. T.29680575 larvika@inbox.lv

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies

Tagi

Skaistumkopšanas saloniņš Sieviešu klubā pašā Rīgas centrā