Kā atrast labu auklīti

lanadating
lanadating 19. februāris 2015 15:40

Arī tad, kad īslaicīgi dodamies bērnu kopšanas atvaļinājumos, mēs agrāk vai vēlāk plānojam atgriezties darbā, jo, lai arī esam sievietes, ikdienas mājsaimnieces loma ne visām ir pa prātam. Tad nu bieži vien rūpes par savām atvasēm nododam auklītes gādīgajās rokās, taču kā izvēlēties uzticamu un prasmīgu auklīti? Ja savu bērnu ļaujam pieskatīt pazīstamiem cilvēkiem vai kādam no ģimenes locekļiem, tad pārsvarā gadījumos jūtamies droši, bet, kad savā namā jāielaiž svešs cilvēks no malas, turklāt uzticot savu bērnu drošību, var rasties šaubas par izvēlētās auklītes prasmēm un spējām tikt galā ar bērnu.

Pietam grūts ir ne tikai auklītes izvēles posms, bet arī kandidātu atrašana. Ja arī ievietojam sludinājumu, ka meklējam auklīti, daudzi šādi darba piedāvājumi netiek pamanīti, bet tās potenciālās auklītes, kas ievēro šos sludinājumus, ne vienmēr ir labākās kandidātes, jo, iespējams, sludinājumos sēž regulāri un kāda iemesla pēc joprojām ir bez darba. Tāpat šķērslis var būt attālums, jo citreiz atrodam pēc rakstura ideālu auklīti, bet kura nedzīvo pietiekami tuvu, lai varētu būt pieejama, kad vien tas nepieciešams.  Bērns var pēkšņi saslimt vai jums var rasties neparedzēti plāni un tad ir svarīgi, lai šī auklīte spētu būt gana elastīga, lai jums palīdzētu tieši tad, kad vajadzīgs. Un šādu faktoru vēl ir ļoti daudz, tkas auklītes meklēšanu padara par īstu izaicinājumu daudzām ģimenēm.

Ideālo auklīti visticamāk atrast neizdosies, tāpāt kā nevaram atrast ideālu cilvēku, taču varam izvēlēties labāko no iespējamajiem variantiem, rūpīgi izvērtējot auklītes pieredzi, prasmes un rakstura īpašības. Ļoti svarīgi novērot, kā šo potenciālo auklīti uztver bērns. Bērni ir jūtīgāki un uzreiz saprot, vai konkrētais cilvēks viņiem ir atbilstošs. Ir ļoti maz bērnu, kas spēj uzreiz komunicēt ar jebkuru svešinieku, visbiežāk tomēr mazulis pauž attieksmi un izrāda antipātijas vai simpātijas jau pirmajā satikšanās reizē. Tādēļ, ja tas ir iespējams, pārrunās ar auklīti iesaistiet arī bērnu. Bērns var atrasties kaut vai tikai tajā pašā telpā, spēlēdamies savā nodabā, bet ar mazuļa klātbutni vienlaikus varēsiet novērot gan bērna attieksmi, gan arī potenciālās auklītes uzvedību. Ja bērns ir atvērts, varat notestēt abu spējas sadarboties, piemēram, kopīgi krāsojot vai lasot.

Protams, pirmajā tikšanās reizē bērns var būt kautrīgs un neizrādīt savas simpātijas, taču tāpat varēsiet novērot, kā auklīte cenšas veidot kontaktu, kā komunicē ar bērnu un kā bērns reaģē uz viņas klātbūtni. Pārrunās ar vecākiem auklīte var stāstīt jebko, sakot, ka viņai piemīt lieliskas komunikācijas prasmes un spējas strādāt ar bērniem, taču par šīm spējām varēsiet pārliecināties tikai praksē. Tāpat uzreiz varēsiet novērot, vai auklītes interese un sirsnība pret bērniem ir patiesa vai samākslota, nevajadzīga pārspīlējot, pārcenšoties un neprotot runāt ar bērnu, tādējādi radot bērnā negatīvu vai noraidošu attieksmi.

Taču esiet gatavi, ka, meklējot auklīti ar sludinājumu palīdzību, pastāv liels risks, ka pieņemsiet darbā neuzticamu personu, jo vairumā gadījumu mēs iepazīstam cilvēkus tikai ar laiku un ne vienmēr pirmais iespaids būs bijis vispareizākais. No tā laikam baidās daudzi vecāki, jo, ja ieskatāmies darba sludinājumu servisos, kā http://wage.lv/, ir ļoti maz piedāvājumu kļūt par auklīti. Tas liecina, ka vecāki izvēlas vai nu meklēt palīgus draugu un paziņu lokā vai vēršas pie profesionālajām auklīšu aģentūrām. 


Aģentūru pakalpojumi, lai arī dārgāki, kļūst arvien iecienītāki vecāku vidū, jo šīs aģentūras specializējas bērnu auklīšu atlasē un spēs izvēlēties jums piemērotu un profesionālu auklīti. Meklējot auklīti caur aģentūrām, ir daudz lielāka iespēja atrast kādu ar pedagoģisko izglītību, kā arī zināšanām bērnu psiholoģijā, prasmēm pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā un citos svarīgos jautājumos, bet tāpat jārēķinās, ka šāda auklīte jums izmaksās krietni vien dārgāk, plus vēl maksāsiet par aģentūras sniegto palīdzību.

Gan gadījumos, kad izvēlaties auklīti ar aģentūras palīdzību, gan tad, kad meklējat to pašu spēkiem, noteikti pajautājiet atsauksmes un rekomendācijas no iepriekšējām ģimenēm vai darba vietām, lai uzzinātu vairāk par auklītes pieredzi, rakstura īpašībām un arī mīnusiem. Tāpat varat izmantot interneta sniegtās iespējas, lai sameklētu šos cilvēkus internetā, jo ļoti daudz par cilvēku pasaka arī viņa aktivitātes sociālajos tīklos, tostarp ieraksti, bildes, draugu loks u.c. Dažos darbos tas varbūt nav tik būtiski, jo katram ir tiesības uz privāto dzīvi, taču auklīte lielā mērā tiek uzņemta, kā vēl viens ģimenes loceklis, tādēļ ir svarīgi, lai mēs zinātu, kāds šis cilvēks ir arī ārpus mūsu mājām.

Jums noteikti jāvadās arī pēc tā, kas tieši nepieciešams Jūsu bērnam un jūsu ģimenei – ja, piemēram, jūsu bērns ir zīdaiņa vecumā, jums noteikti jābūt drošai, ka auklīte orientējas bērnu pārtikā un zīdaiņu kopšanā, vai arī, ja jums ir pirmsskolas vecuma bērns, noderīga būs auklīte, kurai piemīt pedagoģiskas prasmes, lai iemācītu bērnam lasīt un skaitīt, kā arī rosinātu bērna radošo attīstību un zinātkāri. Tāpat jums jāizvērtē, vai jums nepieciešama auklīte, kas prot gatavot, vai auklīte, kura ir radoša un aktīva, spējot mudināt bērnus uz attīstošām rotaļām. Pirms sākat meklēt auklīti, noteikti izstrādājiet šos kritērijus, lai gan pašas auklītes zinātu, vai atbilst Jūsu prasībām, gan arī Jums pašai būs vieglāk vadīties pārrunu un atlases laikā. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies